Mistrzostwa Polskie we Wspinaczce Drzewnej

Chociaż w pierwszym momencie brzmi to jak zorganizowana zabawa dla dzieci, to są to całkiem poważne zawody.

Zawody tego typu zostały zapoczątkowane przez Dicka Alvareza z USA, który w latach siedemdziesiątych XX wieku zorganizował je dla pracowników swojej firmy. Celem nie było stricte współzawodnictwo, ale podnoszenie swoich umiejętności i ćwiczenie scenariuszy które mogą się zdarzyć w codziennej pracy ( np. pomoc rannemu koledze, który nie może samodzielnie zjechać na ziemię)*. Idea rozniosła się na całe Stany Zjednoczone, a obecnie takie zawody odbywają się na całym świecie. Mamy więc Mistrzostwa Świata, poszczególnych kontynentów, a także poszczególnych krajów, zrzeszonych w ISA (International Society of Arboriculture)

Zawody, choć niewątpliwie są sportem, nawiązują do pracy arborysty i trwają przy ich pierwotnej idei. Są więc konkurencje takie jak: ascent event (wejście na drzewo po linie w jak najkrótszym czasie), instalacja liny przy pomocy rzutki, ratowanie poszkodowanego, wspinaczka na czas po konarach oraz symulacja pracy w koronie. Te 5 konkurencji po pierwszym dniu wyłania 3-5 finalistów, którzy następnego dnia walczą o tytuł mistrza, demonstrując swoje umiejętności na potężnym drzewie.

Co ważne, sędziowie punktują zachowanie zawodnika, przede wszystkim bezpieczną pracę. Przed zawodami odbywa się także kontrola sprzętu i jest ona realizowana bardzo rygorystycznie. Dzięki temu zawody mocno oddziaływają na branżę promując bezpieczną, profesjonalną pracę (a kto ma styczność z tym zawodem to wie, jak jeszcze wiele jest w tym temacie do zrobienia)

W Polsce oficjalne zawody corocznie odbywają się od 2012 roku, za każdym razem w innym mieście. Po tych kilku latach ustabilizowała się krajowa czołówka i faworyci rzadko kiedy zawodzą,a poziom jest co raz wyższy. Trzech najlepszych zawodników zyskuje prawo do startu w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata – co czynią z dużym powodzeniem (ponadto startują też w mistrzostwach różnych europejskich krajów, ponieważ poszczególne federacje zezwalają na starty obcokrajowcom)

Mistrzostwa to także spotkanie ludzi z branży, konferencje, wystawy sprzedawców sprzętu itd. Jest to więc silny czynnik integrujący branżę, a także okazja do promocji naszego zawodu oraz dobrych praktyk w pielęgnacji i uprawie drzew miejskich.

Kto ma ochotę, może wziąć udział w zawodach nie mając nawet wielkiego doświadczenia – wystarczy zgłosić się na wolontariusza i pomóc w ich organizacji i przeprowadzeniu. W zamian można zobaczyć imprezę od środka i zintegrować się z ludźmi biorącymi w niej udział – środowisko jest zżyte i mocno zaprzyjaźnione a nowe osoby są zawsze mile widziane.

P.S.

Nas oczywiście również spotkacie na zawodach (o ile nie jesteśmy akurat w Boliwii) – Krzysiek jest sędzią konkurencji Work Climb oraz Masters, a Marzena czasami dokumentuje zawody fotograficznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *