Inspekcja korony drzewa

ocenie wizualnej drzewa niezwykle ważne jest zlustrowanie wszystkich partii drzewa. W prostych przypadkach oględziny z ziemi mogą być satysfakcjonujące, ale w przypadku dużych, dojrzałych drzew, często okazują się niewystarczające. Dzieje się tak, ponieważ wielu istotnych cech i symptomów nie jesteśmy w stanie dostrzec z ziemi (np. objawy występowania splanchonema platani, osłabienia rozwidleń wielopiennych), zawodzi też dokładność oceny z dużej odległości. 

W takim wypadku pomocna jest inspekcja korony drzewa z wykorzystaniem arborystycznych technik dostępu linowego (potocznie zwanych technikami alpinistycznymi). Arborysta, przemierzając poszczególne partie drzewa, ma możliwość wykrycia cech i symptomów niewidocznych z ziemi, a także dokładnego przyjrzenia się im, wykonania prostych testów obciążeniowych (własnym ciałem) oraz wykonania dokumentacji fotograficznej (a w razie potrzeby także badań specjalistycznych jak tomografia czy rezystografia).

Z tych powodów inspekcja korony jest istotną częścią wykonywania ekspertyzy dendrologicznej, a w przypadku dużych i cennych drzew powinna być obowiązkowa

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *