Kurs rekreacyjnej wspinaczki drzewnej – poziom podstawowy

„Pewnie! Moje osobiste włości, to wszystko — i wskazał nieokreślonym gestem gałęzie drzew, liście, niebo. Na gałęziach drzew jest moje państwo. Każ mnie tu chwytać, proszę bardzo, zobaczysz, czy to się uda![1] Czy wiesz kto wypowiedział te słowa? Mały chłopiec, Cosimo, który postanowił spędzić swoje życie w koronach drzew. Co prawda był tylko bohaterem książki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się, czy można by go złapać! Prawda? Na pewno wielu z Was, za dzieciaka, wspinało się po drzewach. Ograniczał Was jedynie strach… no i ewentualnie rodzice, krzyczący z dołu „zejdź bo zrobisz sobie krzywdę!”. Najważniejsze były gałęzie, ponieważ to one były naszymi „schodami” do celu. Ale co wtedy, gdy te gałęzie zaczynały się daleko poza zasięgiem naszym rąk? Zawsze można było szukać długiej drabiny lub po prostu zrezygnować, na rzecz jakiegoś łatwiej dostępnego drzewka. Ale co zrobić kiedy bardzo pragnie się wejść właśnie na to konkretne drzewo? Jak pokonać trudności i wysokość i zobaczyć to, co niewidzialne z ziemi? Wtedy niezwykle pomocny może okazać się SPRZĘT. Żeby jednak wiedzieć jaki, oraz jak go używać, niezbędne są WIEDZA i UMIEJĘTNOŚCI. Te wszystkie składniki razem: dziecięca radość, ciekawość i odwaga + specjalistyczny sprzęt + wiedza i umiejętności = udana wspinaczka drzewna. Teraz dajemy Ci możliwość, aby poczuć to, co tworzyła Twoja dziecięca wyobraźnia. Po to stworzyliśmy kurs wspinaczki drzewnej!

Co zyskasz?

Kurs, to nie tylko przygoda, ale jak sama nazwa wskazuje, praktyczne umiejętności. W ich trakcie nauczysz się:

 • jaki sprzęt jest potrzebny, żeby bezpiecznie wspinać się na drzewa oraz jak dobrać go do swoich potrzeb,
 • na co zwracać uwagę przy wyborze drzewa i na jakie drzewa się wspinać,
 •  jak zadbać o bezpieczeństwo własne, postronnych ludzi oraz drzew,
 • jak wybrać punkt montażu liny i jak ją zainstalować z ziemi
 • jak dostać się w koronę drzewa (poznasz różne techniki wspinaczkowe i szereg węzłów) i jak się w niej poruszać,
 • jak zainstalować platformę/hamak w koronie drzewa.

 

Program:

Zaczynamy w samo południe, żeby rozpocząć przygotowania do pojedynku (tak, tak, na tym kursie nawet będziemy strzelać… chociaż tylko z procy 😉 ).

Zaczynamy od wspólnego obiadu, podczas którego poznamy się nawzajem oraz plan warsztatów. Zaczynamy od teorii, którą musicie poznać, aby nasza przygoda była bezpieczna. Nie będzie to nudny wykład, tylko praktyczny pokaz, na którym zapoznacie się ze sprzętem i nauczycie podstawowych węzłów.

Kiedy tylko przebrniemy przez tą część, zabieramy was do naszego Dębu. Najpierw nauczymy Was jak zainstalować linę – to nasza autostrada w koronę drzewa, a jednocześnie żyła, która podtrzymuje nas przy życiu – musi być super pewnie i super bezpiecznie!

Gdy już każdy nauczymy się jak samodzielnie zainstalować linę i zamontować stanowisko, wyruszymy w górę! Najpierw poznacie podstawową technikę wspinania, która wywodzi się z XIX wieku – jest bezpieczna, przetestowana przez pokolenia wspinaczy i wymaga minimalnego sprzętu. Będzie frajda :).

Po wspinaniu przerwa na odpoczynek i kolację, a gdy tylko zapadną ciemności zasiadamy do ogniska – pieczemy, ćwiczymy węzły i… oczywiście integrujemy się! Bez tego ani rusz – musimy stworzyć zgrany zespół, który zdobędzie korony puszczańskich drzew!

Wspinanie, wspinanie i jeszcze raz wspinanie… z przerwą na obiad – uzupełnianie paliwa dla mięśni jest obowiązkowe ;). Przez cały dzień będziemy ćwiczyć zaawansowane techniki wspinania oraz sposoby przemieszczania się na drzewie.

Pod koniec dnia rozwiesimy na drzewie platformę, żeby… zjeść na niej wspólną kolację.

A wieczorem oczywiście wspólne ognisko.

Zaczynamy wcześnie rano, jeszcze przed śniadaniem – o świcie ruszamy do lasu. Czeka nas dzień na łonie przyrody! Najpierw musimy wybrać odpowiednie drzewa – pokażemy Wam, na co zwracać uwagę, aby wybrać te silne i zdrowe.

Po spacerze wracamy na śniadanie i po nasz sprzęt. Wracamy do lasu i będziemy się wspinać na drzewa, które wybraliśmy na porannym spacerze. Każdy samodzielnie, jedynie pod czujnym okiem instruktorów. Dzień będzie intensywny i tylko od Was będzie zależeć ile koron zdobędziecie.

Oprócz tego nauczymy się radzić sobie w trudnych sytuacjach i zapewnić bezpieczny powrót na ziemię oraz współpracować w grupie.

Po zajęciach zapraszamy Was na wspólny obiad, który zakończy nasze warsztaty.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia kursu, listę wartych do przeczytania książek oraz listę podstawowego sprzętu niezbędnego, by samodzielnie wspinać się na drzewa.

W jeden z wieczorów, jeśli grupa wyrazi chęć, czeka nas jeszcze jedna podróż. Zaraz po kolacji zabierzemy Was do Amazonii! Co prawda wirtualnie, ale przeżycia wspinaczkowego dnia, pozwolą Wam odczuć, jak wygląda zdobywanie gigantów w amazońskiej dżungli. To będzie opowieść o zielonych kolosach, których tajemnice do tej pory są skrzętnie przez nie skrywane, a dostępu do ich koron strzegą prastare duchy :).

P.S. Jest to program ogólny i może ulec zmianie, w zależności od wielu czynników (np. pogody, potrzeb uczestników), ale będą to 3 intensywne dni nauki. 

Do kogo skierowane są warsztaty?

 • rozpoczynających przygodę z technikami linowymi używanymi do wspinania na drzewa (arborystycznymi)
 • drzewnych wariatów, dużych dzieci, poszukiwaczy przygód, kolekcjonerów nowych doświadczeń,
 • naukowców, badaczy flory i fauny nadrzewnej, inspektorów terenów zieli, fotografów przyrody,
 • przyszłych arborystów (to dobry wstęp przed kursem arborystyki),
 • oraz pragnących po prostu spędzić weekend inaczej niż zwykle, blisko przyrody i z dala od miejskiego zgiełku.

Nawet jeśli nie planujesz w przyszłości zostać wspinaczem drzewnym, to może być dla Ciebie niecodzienna przygoda. Trzy dni aktywnego i bardzo oryginalnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i to w tak unikalnym miejscu jakim jest Puszcza Bolimowska!

 

Cena zawiera:

 • zakwaterowanie w 3-osobowych namiotach drzewnych (planujemy kwaterować maksymalnie 1-2 osoby w namiocie w zależności od ilości uczestników, a jeśli wolisz, możesz przywieźć własny namiot).
 • wyżywienie (piątek: obiad i kolacja, sobota: śniadanie, obiad i kolacja, niedziela: śniadanie i obiad). Można wybrać opcję wegetariańską lub wegańską, a jeden z posiłków zjemy w koronie drzewa 🙂
 • wieczorne ogniska (wyżywienie i napoje własne uczestników)
 • kompletny atestowany sprzęt wspinaczkowy na czas warsztatów.
 • certyfikat ukończenia szkolenia. 

Cena nie zawiera

 • dojazdu do miejsca zakwaterowania/warsztatów,
 • dodatkowego wyżywienia i napojów
 • karimaty i śpiwora do spania w namiocie.

Co musisz przywieźć?

 • karimatę/materac/koc (co wolisz) i śpiwór (ciepły, najlepiej z komfortem spania w około 0o C),
 • odzież odpowiednią do wspinania (długie spodnie i coś z długim rękawem – wygodne, wytrzymałe i nie “wyjściowe”, bo na pewno się pobrudzimy, np. typu trekkingowego),
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • sztywne buty za kostkę (np. typu trekkingowego),
 • ręcznik, kosmetyki do mycia i przybory toaletowe (na miejscu są toalety i prysznic polowy),
 • lekarstwa które zażywasz na co dzień,
 • kubek, najlepiej termiczny.
 • wszystko co zazwyczaj potrzebujesz w lesie, pod namiotem np. latarka/czołówka,
 • dobre nastawienie 🙂

Najlepiej napisz do nas i dopytaj o szczegóły.

Dodatkowe informacje

 • Ilość uczestników: 6-10 osób.
 • Wiek uczestników: 16+ (dla młodszych dzieci będą organizowane osobne warsztaty)
 • Prowadzący zajęcia: Marzena i Krzysiek Wystrachowie.

Miejsce

Tym razem spotykamy się w Zaścianku Babie Lato. To niecodzienne miejsce znajduje się na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (1 godz. jazdy samochodem od Warszawy) i jest ostoją pierwotnej, dzikiej natury. Jego wyjątkowość i różnorodność daje olbrzymie możliwości spędzania czasu.Bystry nurt i malownicze zakola rzeki Rawki zachęcają do spływów lub spacerów wzdłuż jej brzegów pofałdowanych głębokimi jarami ukrywającymi przed mieszczuchami tajemnicze ścieżki prowadzące do bobrowych żeremi, ostoi dzików, lisa, gniazd bociana czarnego, czapli czy żurawia. Śpiew ptaków, zapach lasu oraz szum wody to prawdziwy aromat tego miejsca.

Co ważne – mają tam trzy wspaniałe dęby do wspinania, a tuż obok, za rzeczką nad którą przerzucona jest kładka, las pełen dorodnych drzew. Oj będzie gdzie się wspinać!

Dojazd

Co równie fajne, jest niezły dojazd. Zaścianek znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Łodzią, tuż przy autostradzie A2, można więc szybko i wygodnie dojechać z każdego zakątka Polski (i nie tylko!), Dla fanów komunikacji publicznej też mamy dobre wieści: pobliskie Skierniewice mają bezpośrednie połączenie kolejowe z ponad setką miast w Polsce (szczegółowy wykaz tutaj). Ze Skierniewic (i Bolimowa) można dojechać w kilkanaście minut autobusami PKS (przystanek Ziemiary, około 1,2 km od Zaścianka: https://goo.gl/maps/e6LDz3WUjARkLu8p7), a jak nie będzie dogodnego połączenia, to osobiście odbierzemy Cię ze Skierniewic.

 

Dodatkowe noclegi

Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej, nie ma żadnego problemu. My będziemy tam już w czwartek, więc będziesz mógł/mogła spać nawet w naszym namiocie (być może będzie potrzebna pomoc przy ich rozkładaniu). Koszt dodatkowego noclegu to 20 zł. Wyżywienie we własnym zakresie (użyczymy Ci palnik gazowy, będzie też ognisko), lub do wykupienia na miejscu.

A jeżeli zechcesz zostać noc lub dłużej po warsztatach, to również jest taka opcja, ale już całkiem we własnym zakresie (własny namiot, własna kuchenka lub wyżywienie na miejscu) – my wracamy w niedzielę wieczorem do domu :).

Miejsce jest bardzo fajne, jest sporo szlaków pieszych, na rzece Rawce organizowane są spływy kajakowe (konieczne wcześniejsze uzgodnienie z organizatorami lub zdobycie pozwolenia), można też pojeździć konno. Jest dużo opcji i na pewno warto spędzić tam nawet kilka dni dodatkowo. 

 


[1] Italo Calvino – „Baron drzewołaz”

Data

sie 30 2019 - wrz 01 2019
Zakończone!

Czas

12:00 - 14:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Zaścianek Babie Lato
Ziemiary 56, 99-417 Ziemiary
Kod QR