
Kurs rekreacyjnej wspinaczki drzewnej w Warszawie
„Pewnie! Moje osobiste włości, to wszystko — i wskazał nieokreślonym gestem gałęzie drzew, liście, niebo. Na gałęziach drzew jest moje państwo. Każ mnie tu chwytać, proszę bardzo, zobaczysz, czy to się uda!”[1]
Czy wiesz kto wypowiedział te słowa? Mały chłopiec, Cosimo, który postanowił spędzić swoje życie w koronach drzew. Co prawda był tylko bohaterem książki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się, czy można by go złapać! Prawda?
Na pewno wielu z Was, za dzieciaka, wspinało się po drzewach. Ograniczał Was jedynie strach… no i ewentualnie rodzice, krzyczący z dołu „zejdź bo zrobisz sobie krzywdę!”. Najważniejsze były gałęzie, ponieważ to one były naszymi „schodami” do celu. Ale co wtedy, gdy te gałęzie zaczynały się daleko poza zasięgiem naszym rąk? Zawsze można było szukać długiej drabiny lub po prostu zrezygnować, na rzecz jakiegoś łatwiej dostępnego drzewka. Ale co zrobić kiedy bardzo pragnie się wejść właśnie na to konkretne drzewo? Jak pokonać trudności i wysokość i zobaczyć to, co niewidzialne z ziemi?
Wtedy niezwykle pomocny może okazać się SPRZĘT. Żeby jednak wiedzieć jaki, oraz jak go używać, niezbędne są WIEDZA i UMIEJĘTNOŚCI. Te wszystkie składniki razem: dziecięca radość, ciekawość i odwaga + specjalistyczny sprzęt + wiedza i umiejętności = udana wspinaczka drzewna. Teraz dajemy Ci możliwość, aby poczuć to, co tworzyła Twoja dziecięca wyobraźnia. Po to stworzyliśmy kurs wspinaczki drzewnej!
Co zyskasz?
Warsztaty, to nie tylko przygoda, ale jak sama nazwa wskazuje, praktyczne umiejętności. W ich trakcie nauczysz się:
- jaki sprzęt jest potrzebny, żeby bezpiecznie wspinać się na drzewa oraz jak dobrać go do swoich potrzeb,
- na co zwracać uwagę przy wyborze drzewa i na jakie drzewa się wspinać,
- jak zadbać o bezpieczeństwo własne, postronnych ludzi oraz drzew,
- jak wybrać punkt montażu liny i jak ją zainstalować z ziemi
- jak dostać się w koronę drzewa (poznasz różne techniki wspinaczkowe i szereg węzłów) i jak się w niej poruszać,
- jak zainstalować platformę/hamak w koronie drzewa,
Program:
P.S. Jest to program ogólny i może ulec zmianie, w zależności od wielu czynników (np. pogody, potrzeb uczestników)
Do kogo skierowane są warsztaty?
- rozpoczynających przygodę z technikami linowymi używanymi do wspinania na drzewa (arborystycznymi)
- drzewnych wariatów, dużych dzieci, poszukiwaczy przygód, kolekcjonerów nowych doświadczeń,
- naukowców, badaczy flory i fauny nadrzewnej, inspektorów terenów zieli, fotografów przyrody,
- przyszłych arborystów (to dobry wstęp przed kursem arborystyki),
- oraz pragnących po prostu spędzić weekend inaczej niż zwykle, blisko przyrody i z dala od miejskiego zgiełku.
Nawet jeśli nie planujesz w przyszłości zostać wspinaczem drzewnym, to może być dla Ciebie niecodzienna przygoda. Trzy dni aktywnego i bardzo oryginalnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i to w tak unikalnym miejscu jakim jest Puszcza Bolimowska!
Cena zawiera:
- zakwaterowanie w 3-osobowych namiotach drzewnych (planujemy kwaterować maksymalnie 1-2 osoby w namiocie w zależności od ilości uczestników, a jeśli wolisz, możesz przywieźć własny namiot).
- wyżywienie (piątek: obiad i kolacja, sobota: śniadanie, obiad i kolacja, niedziela: śniadanie i obiad). Można wybrać opcję wegetariańską lub wegańską, a jeden z posiłków zjemy w koronie drzewa 🙂
- wieczorne ogniska (wyżywienie i napoje własne)
- kompletny atestowany sprzęt wspinaczkowy na czas warsztatów.
- certyfikat ukończenia szkolenia.
Cena nie zawiera
- dojazdu do miejsca zakwaterowania/warsztatów,
- dodatkowego wyżywienia i napojów
- karimaty i śpiwora do spania w namiocie.
Co musisz przywieźć?
- karimatę i śpiwór (ciepły, najlepiej z komfortem spania w około 0 stopni C),
- odzież odpowiednią do wspinania (długie spodnie i coś z długim rękawem – wygodne, wytrzymałe i nie “wyjściowe”, bo na pewno się pobrudzimy, np. typu trekkingowego),
- sztywne buty za kostkę (np. typu trekkingowego),
- ręcznik, kosmetyki do mycia i przybory toaletowe,
- lekarstwa które zażywasz na co dzień,
- kubek, najlepiej termiczny.
- wszystko co zazwyczaj potrzebujesz w lesie, pod namiotem np. latarka/czołówka,
- dobre nastawienie 🙂
Najlepiej napisz do nas i dopytaj o szczegóły.
Dodatkowe informacje
- Ilość uczestników: 6-10 osób.
- Wiek uczestników: 16+ (dla młodszych dzieci będą organizowane osobne warsztaty)
- Prowadzący zajęcia: Marzena i Krzysiek Wystrachowie.
Miejsce
Tym razem spotykamy się w Zaścianku Babie Lato. To niecodzienne miejsce znajduje się na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (1 godz. jazdy samochodem od Warszawy) i jest ostoją pierwotnej, dzikiej natury. Jego wyjątkowość i różnorodność daje olbrzymie możliwości spędzania czasu.Bystry nurt i malownicze zakola rzeki Rawki zachęcają do spływów lub spacerów wzdłuż jej brzegów pofałdowanych głębokimi jarami ukrywającymi przed mieszczuchami tajemnicze ścieżki prowadzące do bobrowych żeremi, ostoi dzików, lisa, gniazd bociana czarnego, czapli czy żurawia. Śpiew ptaków, zapach lasu oraz szum wody to prawdziwy aromat tego miejsca.
Co ważne – mają tam trzy wspaniałe dęby do wspinania, a tuż obok, za rzeczką nad którą przerzucona jest kładka, las pełen dorodnych drzew. Oj będzie gdzie się wspinać!
Dojazd
Co równie fajne, jest niezły dojazd. Zaścianek znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Łodzią, tuż przy autostradzie A2, można więc szybko i wygodnie dojechać z każdego zakątka Polski (i nie tylko!), Dla fanów komunikacji publicznej też mamy dobre wieści: pobliskie Skierniewice mają bezpośrednie połączenie kolejowe z ponad setką miast w Polsce (szczegółowy wykaz tutaj). Ze Skierniewic (i Bolimowa) można dojechać w kilkanaście minut autobusami PKS (przystanek Ziemiary, około 1,2 km od Zaścianka), a jak nie będzie dogodnego połączenia, to osobiście odbierzemy Cię ze Skierniewic.
Dodatkowe noclegi
Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej, nie ma żadnego problemu. My będziemy tam już w czwartek, więc będziesz mógł/mogła spać nawet w naszym namiocie (być może będzie potrzebna pomoc przy ich rozkładaniu). Koszt dodatkowego noclegu to 20 zł. Wyżywienie we własnym zakresie (użyczymy Ci palnik gazowy, będzie też ognisko), lub do wykupienia na miejscu (20 zł/posiłek).
A jeżeli zechcesz zostać noc lub dłużej po warsztatach, to również jest taka opcja, ale już całkiem we własnym zakresie (własny namiot, własna kuchenka lub wyżywienie na miejscu) – my wracamy w niedzielę wieczorem do domu :).
[1] Italo Calvino – „Baron drzewołaz”
