Akademia Drzewacza

 

Twoje wrota do DrzewoStanu

DrzewoStan

Czym jest DrzewoStan? Najprościej można powiedzieć, że stanem ducha, który osiąga się podczas wspinania na drzewa. To głęboka więź z drzewem, przeżywanie bliskości z nim — coś, co niektórzy nazywają TreeFulness.

Dla nas wspinaczka na drzewa nigdy nie równała się wyłącznie wchodzeniu na „obiekt”, bo też drzewa nigdy nie były po prostu obiektami tworzącymi las. Kontakt z lasem zawsze wywołuje falę różnorodnych emocji, a wspinanie się na drzewa jeszcze ją potęguje. Na górze czuje się mieszaninę adrenaliny, oczyszczającego wysiłku fizycznego oraz poczucia bliskości z drzewem. To sprawia, że przeżycia te są dużo intensywniejsze niż spacer po lesie. Najłatwiej porównać to do chodzenia po górach — kto zna uczucie wejścia na wymagającą górę, ten zapewne wie, o co mi chodzi.

Tym właśnie chcemy się dzielić z Wami w Akademii. Chcemy zaprosić Was do odkrywania świata, który zaczyna się tam, gdzie kończy się grunt pod nogami :).

Wspinaczka drzewna (Tree Climbing)

Żeby móc doświadczyć DrzewoStanu najlepiej jest wspiąć się wysoko w koronę drzewa. Aby móc to robić bezpiecznie i w harmonii z drzewem potrzebne są wiedza, doświadczenie i odpowiedni sprzęt. To wszystko wam oferujemy. 

Oczywiście można też traktować wspinanie wyłącznie rekreacyjnie lub sportowo. Znowu odwołamy się do porównania z górami, gdzie w podejmowanych wędrówkach każdy ma swój własny styl, cel i potrzeby. I wszystkie one są tak samo dobre :).

Jak to wygląda? Żeby rozjaśnić sprawę, przygotowaliśmy krótkie FAQ. 

Jak się wspinacie?

1Na co się wspinacie?
No jasne, że na drzewa ;). Przeróżne – np. dęby, buki, klony, kasztanowce a także sosny czy świerki, choć te sprawiają nieco problemów przez żywicę. Generalnie można wspiąć się na niemal każde drzewo, dobierając odpowiednią technikę. Lubimy wspinać się na rożne drzewa, bo ich różnorodność sprawa, ze nasze odczucia w czasie wspinaczki też są zróżnicowane.
2Gdzie się wspinacie?
Przy każdym wydarzeniu podana jest jego lokalizacja i łatwo można sprawdzić. W przyszłości powstanie też mapa ogólnodostępnych lokalizacji. Możemy też przyjechać do Ciebie (gdziekolwiek w Polsce a nawet poza jej granicami), tylko wtedy będziesz musiał zadbać o legalny dostęp do drzew (jeżeli jest to teren w zarządzie Lasów Państwowych, to my możemy tę sprawę załatwić).
3W jaki sposób się wspina na drzewa?
Używamy różnych technik, w zależności od drzewa, a także uczestników i ich oczekiwań. Podstawowym sposobem jest wspinaczka po linach, które montujemy na drzewie jeszcze przed wejściem i używamy ich jako drogi w koronę drzew. Wtedy wykorzystujemy metody podobne do technik dostępu linowego (czasami zwanych metodami alpinistycznymi lub alpinizmem przemysłowym). Gałęzie są jedynie pomocą przy wspinaczce lub miejscem odpoczynku, a pień drzewa służy do łapania równowagi lub/i odbijania się od drzewa. Inną metodą jest wspinani się po naturalnych stopniach, czyli gałęziach i konarach – a gdy ich brakuje, uzupełniamy wolne przestrzenie sztucznymi chwytami montowanymi na pniu (podobnymi do tych używanych na ścianach wspinaczkowych). W tym przypadku lina służy tylko do asekuracji (“na wędkę”).
4Czy to przypomina wspinaczkę skałkową?
Istnieje kilka podobieństw pomiędzy wspinaczką drzewną a skałkową, m.in używamy wiele podobnego sprzętu, a jednym z atrybutów jest wysokość. Ale różnic jest wiele i zalecamy wspinaczom skałkowym (szczególnie uprawiającym typową wspinaczkę sportową), by w czasie wspinania się na drzewo zapomnieli o skałach, a skupili się na drzewie, obcowaniu z przyrodą, i rozkoszowali się spokojem i energią jaką daje drzewo 🙂
5Czy chodzi tylko o wspinanie?
Wspinaczka na drzewa może mieć atrybuty sportu i istnieją nawet Mistrzostwa We Wspinaczce Drzewnej (nawet na poziomie międzynarodowym). Wspinaczkę drzewną można także traktować jako ćwiczenie sprawności fizycznej i świetnie spełnia się w tej roli. Jednak ogromna jej zaletą jest bliski kontakt z drzewami i ogólnie przyrodą. Kładziemy mocny nacisk na tę część i staramy się, aby drzewo pozostawało zawsze w centrum naszej uwagi.

Dla kogo jest wspinaczka?

1Jaki wiek jest odpowiedni?
Dolna granica wieku to około 3-lat (stosujemy wtedy inną metodę wspinaczkową, na tzw. wędkę). Nie istnieje natomiast żadna górna granica :). Wspinaczka drzewna to zachwycający pomysł dla całej rodziny. Tato, mama, babcia, dziadek, ciocia, stryjek, dzieciaki – w naszej drzewnej rodzinie nie ma dyskryminacji i każdy ma prawo odnaleźć swój czubek drzewa :).
2Czy trzeba być sprawnym fizycznie?
To wspinanie, więc bez podstawowej sprawności fizycznej się nie obejdzie. Ale nie wspinamy się zawodowo czy na czas – każdy może to robić w swoim tempie i większości się udaje. W trakcie wspinania można sobie robić przerwy (a nawet jest to wskazane – można rozkoszować się widokami!) . Tempo wspinaczki i osiągnięta wysokość zależy tylko od Ciebie – w każdym momencie można się wycofać i po prostu zjechać na dół.
3Czy muszę mieć doświadczenie wspinaczkowe?
Nie, żadne doświadczenie nie jest wymagane. Nad wszystkim czuwa doświadczony zespół instruktorski, który zadba o Was i wytłumaczy wszystko – A Wy skupcie się po prostu na dobrym spędzeniu czasu :).
4Czy są jakieś przeciwwskazania?
Generalnie takie same, jak przy jakiejkolwiek aktywności na wysokościach. Mogą to być np. silne zawroty głowy, poważne dysfunkcje anatomiczne, nieleczone nadciśnienie krwi, epilepsję, poważne choroby serca, zaburzenia równowagi, osteoporoza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skontaktuj się najpierw ze swoim lekarzem, a także z nami.
5Co, jeśli mam lęk wysokości?
Po pierwsze, każdy ma wrodzony lęk wysokości – różnimy się tylko stopniem jego nasilenia. Jeśli Twój lęk nie ma cech fobii, możesz spróbować wspinaczki. Drzewa są różnej wysokości i są różnie ukształtowane – możesz spróbować na takim, które pozwoli Ci na stopniowe pokonywanie poziomów wysokości. Instruktor Ci pomoże. Pamiętaj też, że będziesz cały czas ubezpieczony, a w razie potrzeby instruktor jest w stanie sprowadzić Cię na ziemię (więcej w sekcji bezpieczeństwo). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to skontaktuj się z nami.

Czy to jest bezpieczne?

1Czy zapewniacie bezpieczeństwo?
Tak – gdybyśmy nie uważali naszych zajęć za bezpiecznie, nie oferowalibyśmy ich dla Was. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Korzystamy wyłącznie ze sprzętu przeznaczonego do tego typu aktywności (sprzęt ochrony indywidualnej jest certyfikowany do prac na wysokościach lub wspinaczki). Używamy technik arborystycznych, zaaprobowanych przez polskie, europejskie i światowe zrzeszenia arborystyczne. Nasi instruktorzy posiadają wieloletnie doświadczenie, poparte certyfikatami, zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa. Posiadamy ubezpieczenie OC, chroniące także Was przed odpowiedzialnością cywilną. Niemniej, jak każda aktywność fizyczna, wspinanie na drzewa niesie za sobą jakieś ryzyko – działamy na wysokościach, w terenie i na drzewach, to miks powodujący pewną nieprzewidywalność. Do tej pory jednak nie stało się nic większego niż zadrapania, parę siniaków i hektolitry wylanego potu ;)
2Czy uszkadzacie drzewa?
Oczywiście, że nie! Staramy się zapewnić drzewom bezpieczeństwo równie dobrze jak naszym ludzkim podopiecznym – drzewa to nasi przyjaciele, mający szczególne miejsce w naszych sercach. Nasi instruktorzy to ludzie wyspecjalizowani także w pielęgnacji drzew, zajmujący się na co dzień pomnikami przyrody czy parkami zabytkowymi. Wspomniane wyżej techniki arborystyczne dostosowane są zapobiegania uszkodzeniom drzew. Nie używamy kolców, nie łamiemy gałęzi (jedynie przygotowując drzewo do wspinaczki pozbywamy się suchych i zagrażających konarów). Dbamy także o otoczenie w którym spędzamy czas podczas zajęć starając się, aby nie pozostawiać śladów naszej obecności.

Jak się przygotować?

1Czy potrzebuję specjalny ubiór?
Zalecamy ubrać się wygodnie i przygotować na możliwość pobrudzenia ;). Najlepsze będzie ubranie typu outdoorowego, spodnie z długimi nogawkami i długie rękawy (żeby uniknąć zadrapań). Warto mieć też coś w razie niepogody i cieplejsze okrycie – tak jak to w terenie. Bardzo pomocne będą sztywne buty za kostkę (najlepiej takie jak do trekingu), a w zaawansowanej wspinaczce będą wręcz niezbędne.
2Czy potrzebuję mieć swój sprzęt?
Nie – zapewniamy wszystko, co jest potrzebne do wspinania. Jeśli chcesz użyć swojego kasku lub uprzęży, to nie ma problemu – pod warunkiem że posiadają stosowne certyfikaty, są w nienagannym stanie i spełniają wszystkie zalecenia producenta w sprawie uprzedniego użytkowania. Rezerwujemy sobie prawo do sprawdzenia i niedopuszczenia Waszego sprzętu (gwarantując oczywiście możliwość skorzystania z naszego).
3Co ze sobą zabrać?
Przekąski i napoje, jedzenie na ognisko lub piknik (jeśli jest planowane). Na niektórych warsztatach zapewniamy wyżywienie i napoje, informacja na ten temat zawsze będzie zamieszczona w kalendarium. W słoneczną pogodę krem przeciwsłoneczny (na czubku drzewa może grzać). Repelent. Dobry humor!.

Jak to jest zorganizowane?

1Jak długo trwają zajęcia?
Mamy zajęcia kilkugodzinne, całodniowe jak i jeszcze dłuższe. Wszystko zależy od ich rodzaju, wieku uczestników i przede wszystkim ich potrzeb.
2Jaki jest program zajęć?
Nasze zajęcia nie posiadają stałego programu – tworzymy go zawsze indywidualnie, dopasowując do potrzeb i oczekiwań uczestników.
3Czy są zajęcia otwarte/ogólnodostępne?
Tak – czasami organizujemy je samodzielnie, innym razem na czyjeś zlecenie. Wszystkie znajdziesz w kalendarium.
4Czy możecie do mnie przyjechać?
Na co dzień operujemy w Warszawie i okolicach, ale kiedy tylko poczujemy zew lasu, ruszamy w drogę :). Jeżeli zechcesz, abyśmy do Ciebie przyjechali, to wiedz, że żadna lokalizacja nie jest dla nas zła. Potrzebujemy tylko aby byli tam nasi przyjaciele – drzewa – bo oni wędrować nie potrafią. Może to być dowolny zakątek Polski, a nawet chętnie wybierzemy się poza granice naszego kraju (mówimy po hiszpańsku i angielsku).
5Czy udzielacie się charytatywnie?
Oczywiście. Jeśli masz ciekawy projekt, który nie ma szans na finansowanie, po prostu napisz do nas na akademiadrzewacza@gmail.com i przedstaw szczegóły.

Czy mogę się wspinać samodzielnie?

1Nauczycie mnie samodzielnej wspinaczki?
Samodzielne wspinanie wymaga opanowania sporej wiedzy. Nie chodzi tylko o techniki wspinaczkowe, ale także znajomość drzew (kwestie bezpieczeństwa), oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Nie nauczysz się tego na jednych zajęciach. Niemniej prowadzimy także profesjonalne kursy wspinaczkowe, na których posiądziesz wymagane wiadomości, aby móc to robić bezpiecznie. Skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię taka opcja.
2Podpowiecie jaki sprzęt jest potrzebny?
Jasne – zawsze chętnie doradzimy. Pamiętaj jednak, że dobór sprzętu, który potrafi kosztować wiele, to często sprawa osobistych preferencji. Najlepiej przynajmniej spróbować na naszych zajęciach, a najlepiej przejść kurs wspinaczkowy.
3Podzielicie się miejscówkami wspinaczkowymi?
Wystarczy prześledzić kalendarz, aby zobaczyć, gdzie się wspinamy – lokalizacje są jawne. Niemniej pamiętaj, że w wielu miejscach wspinanie wymaga zgody właściciela/zarządcy terenu (np. my uzyskaliśmy zezwolenie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na wspinanie w lasach LP w całej Polsce).